Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská unie: nakopat nebo překopat?

23. 03. 2018 7:55:00
Evropskou unii s největší pravděpodobností čekají institucionální změny. V jakém rozsahu? Nebudou to změny pouze kosmetické?

Tlak na reformy EU sílí. Volají po nich evropští politici ze všech směrů – od zastánců posilování federalizace až po zastánce tzv. tvrdého euroskepticismu. A tak se Unie blíží k pomyslnému kruhovému objezdu. Z něj vedou různé cesty: od úplné demontáže EU, přes různé stupně jejího rozvolnění, až po další rozšiřování pravomocí EU vedoucí k postupnému vytvoření evropského superstátu. Také je ovšem možnost jezdit po objezdu pořád dokola ve stávající podobě, a to tak dlouho, až se začne EU sama rozpadat ...

Cesta k vytvoření evropského superstátu

Vizí současný čelních představitelů EU pod vedením předsedy Komise Jean-Claude Junckera je posilování federalizace Unie, vedoucí postupně k vytvoření evropského superstátu. Ve hře je výrazné rozšiřování pravomocí. Převedení klíčových, nejen ekonomických, pravomocí od jednotlivých členských států k orgánům EU.

Jde především o harmonizaci (neboli sjednocení) daňového systému, podmíněné finanční příjmy (neboli forma vydírání členských států), posílení většinového systému rozhodování, ztížení možnosti práva veta nebo zeštíhlení Komise (již by neměl každý členský stát svého komisaře).

Pracuje se ale i s dalšími federalistickými prvky, jako je snaha o zavedení nadnárodních evropských kandidátek do Evropského parlamentu. Dále by měla být společná zahraniční politika, armáda i tajná služba ... Samostatnou kapitolou je pak vnucování genderové politiky.

Tyto snahy o posilování federalizace a centrálního rozhodování zákonitě povedou k dalšímu oslabení pravomocí jednotlivých vlád členských států. To v nich již teď vyvolává velká politická napětí. Důsledkem jsou výsledky voleb, kdy ve většině členských států Unie posilují euroskeptické extremistické strany a hnutí. Cesta k vytvoření evropského superstátu nepovede k vytvoření evropského ráje, nýbrž pekla.

Cesta k úplné demontáži Evropské unie

Evropská integrace, tak jak byla nastoupena po 2. světové válce, byla cestou k zajištění evropského míru. Proto bylo v roce 1952 založeno společenství šesti států "Evropské sdružení uhlí a oceli". To dalo základ dnešní Evropské unii.

Snahy stoupenců tzv. tvrdého euroskepticismu o zrušení Evropské unie bez náhrady, mohou přivést evropský kontinent na práh dalšího vojenského konfliktu. Zároveň v dnešním globalizovaném světě by samostatné evropské státy těžko měly šanci konkurovat velkým světovým ekonomikám.

Proto jsem přesvědčený, že cesta Evropy, bez jakékoliv integrace, by taktéž nebyla cestou k vytvoření evropského ráje, ale nejspíš opět pekla. A to jsme tu před několika desítkami let již měli. Nesmíme dopustit, aby se historie opakovala.

Návrat k myšlence vytvoření tzv. „reálné unie“

Jsem přesvědčený, že jedinou správnou cestou pro EU je přetransformování na formu tzv. reálné unie. Na společenství evropských suverénních států, které by spolu sdílely pouze některé instituce.

Takto přetransformovaná Evropská unie by měla za cíl udržovat společný trh a celní a měnovou unii, avšak bez podmínky společné měny. Tím vytvořit vysoký stupeň konkurenceschopnosti a konvergence hospodářské výkonnosti. Zároveň nevytvářet překážky pro fungování společného trhu formou ochranářských opatření a dotačních programů. Spolupracovat na ochraně a zlepšování kvality životního prostředí, zvyšování životní úrovně a obecně kvality života. Zachovat volný pohyb osob za podmínky důsledné ochrany vnější hranice Unie. Kolektivní obranu řešit dál na půdorysu Severoatlantické aliance.

Účelem by mělo být vytvoření zdravého ekonomického, konkurenceschopného a bezpečného evropského prostoru. Cílem pak udržení, rozvoj a ochrana evropské společnosti v rámci spolupracujících suverénních států, postavených na křesťansko-židovských základech, a především na svobodě jednotlivce.

A nakonec ...

... zajistit, aby evropští úředníci pochopili, že jejich úkolem je sloužit, tzn. vést, udržovat nebo zjednodušovat spravovaný systém. A nevymýšlet stále nová, svazující a život otravující nesmyslná nařízení a pravidla.

Autor: Jan Borgula | pátek 23.3.2018 7:55 | karma článku: 21.33 | přečteno: 371x


Další články blogera

Jan Borgula

Zemanovo kázání u komunistů aneb urážka českých katolíků

Urazit někoho lze mnoha způsoby. Dlouhým urážlivým vyjádřením, větou, slovem či gestem. Ale také svou nepřítomností na místě, kde se přítomnost očekává. A přesně to učinil o uplynulém víkendu prezident republiky našim katolíkům.

25.4.2018 v 10:00 | Karma článku: 26.53 | Přečteno: 887 | Diskuse

Jan Borgula

Zastavme ekologické šílenství EU!

Nesmyslné regulace Evropské unie vedou k omezování podnikatelských i osobních svobod a do ekonomické propasti. Je nutné říci jasné DOST!

12.4.2018 v 10:15 | Karma článku: 24.92 | Přečteno: 563 | Diskuse

Jan Borgula

Snižme platy úředníkům!

Česká ekonomika se přehřívá. Rychlý růst HDP, nízké úrokové sazby, nedostatek lidí na trhu práce... A objevuje se též zvrácený ekonomický jev: stoupající mzdy jsou taženy stoupajícími platy ve veřejném sektoru.

6.4.2018 v 13:58 | Karma článku: 29.17 | Přečteno: 1215 | Diskuse

Jan Borgula

Velezrada prezidenta republiky Miloše Zemana

Stal se Miloš Zeman součástí ruského vojenského informačního útoku? Je vyhoštění ruských diplomatů adekvátní reakcí na chemický útok v Salisbury?

28.3.2018 v 9:46 | Karma článku: 30.57 | Přečteno: 1284 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Alois Sečkár

Budějovická mimo provoz

Uzavírka jižního vestibulu stanice metra Budějovická už od ledna přidělává problémy. Náprava je v nedohlednu.

19.5.2018 v 17:47 | Karma článku: 12.69 | Přečteno: 292 | Diskuse

Kateřina Valachová

Není co slavit. Ale stále je co bránit

Debatujeme o další cestě sociální demokracie. Nebo jinak, o té nejméně špatné ze špatných cest. Volební výsledek v podzimních sněmovních volbách nebyl na slavení. Ale stále nám toho zůstalo mnoho, co bránit.

17.5.2018 v 8:52 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 401 | Diskuse

Filip Zachariaš

Kvítek pro život. Koupil si jej i pan ředitel VZP?

Stejně jako každý rok jsem si v rámci Českého dne proti rakovině koupil žlutý kvítek, tentokrát s fialovou stuhou symbolizující rakovinu tlustého střeva a konečníku.

16.5.2018 v 15:47 | Karma článku: 24.05 | Přečteno: 649 | Diskuse

Ondřej Mirovský

Jak zachránit Libeňský most? Postavit nový most do Karlína a Libeňský most opravit

Libeňský most, který spojuje Prahu 7 a 8, se stal bohužel politickou rozbuškou současné situace v Praze a přitom to tak být nemuselo. Stačilo dodržet platné usnesení z roku 2016 k jeho rekonstrukci.

16.5.2018 v 14:09 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 376 | Diskuse

Jiří Češka

Smrt v přímém přenosu

Říká se, že ve trojici je vždycky jeden „ten třetí“.ČSSD se žene jak chrt za nabízenou kostí! Slintá po moci a penězích bez ohledu na podmínky, které s dosažením tohoto cíle souvisejí. Dřívější hrdost jako by nikdy neexistovala.

16.5.2018 v 11:39 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 759 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 26.77 Průměrná čtenost 993

Jan Borguľa (1974) vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, je autorizovaný stavitel v pozemních a dopravních stavbách. Je členem KDU-ČSL. Aktivně se věnuje sportu, především karate a vytrvalostnímu běhu. Kandiduje ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky v senátním volebním obvodu č. 41 Benešov.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.